yellowde

یکپارچه سازی بر بستر فیبر نوری

یکپارچه سازی بر بستر فیبر نوری

آخرین پروژه‌های ما!

سرفصلهای مهم!

شاید اخیرا اسم فیبر نوری و یکپارچه سازی بر بستر فیبر نوری زیاد به گوشتون خورده باشه. بیشترش هم واسه خاطر اینترنتیه که جدیدا مخابرات با سرعت خیلی خیلی بالا و محدودیت کم به کاربرا ارائه میکنه و اسمش هست تانوما. شاید برای شما عجیب باشه که چجوری اینترنت با این سرعت بالا و حجم زیاد قیمتش از اینترنت ADSL و حتی اینترنت موبایل هم کمتره. اگه میخواید دلیلشو بدونید تو این مقاله کامل بهتون توضیح میدیم.

فیبر نوری که به انگلیسی Fibr Optic نامیده میشه و برای انتقال اطلاعات با سرعت بسیار بالا و در مسافتهای طولانی به کار میره. همانطور که از اسمش پیداست، از یک یا چند رشته فیبر تشکل شده که برای انتقال اطلاعات از نور استفاده میشه. بخوام دقیق تر توضیح بدم از پالسهای لیزر با فرکانسهای مختلف استفاده میکنه که میتونه همزمان اطلاعات رو تو دو جهت ارسال و دریافت کنه.

مطلب پیشنهادی: هوشمندسازی ساختمان

حالا که فیبر نوری رو شناختیم، برامون واضحه که هزینه کابل فیبر نوری که از پلاستیک ساخته شده و قطرش نزدیک به موی انسانه، از کابل شبکه و سیمهای مسی که تا امروز استفاده میشده، کمتره. و این خودش یکی از مهم ترین دلایل ارزون تر بودن اینترنت تانوما نسبت به باقی اینترنتهاست. اما برتری فیبر نوری فقط به قیمتش مختص نمیشه. پهنای باند فیبر نوری بسیار بسیار بالاتری از سیمهای مسی، کابلهای شبکه و حتی پروتکلهای بی‌سیم هست. در واقع فیبر نوری 100 برابر یک کابل شبکه پهنای باند ارائه میده.

انواع فیبرنوری در بحث یکپارچه سازی

فیبر نوری انواع مختلفی داره single mode و multi mode که همانطور که از اسمشان پیداست در کابل single core یک رشته فیبر با قطر کم وجود داره و در Multi core چند رشته با قطر بیشتر در یک کابل وجود داره.

قطر فیبر در حالت single mode چیزی حدود 9 میکرون است و همین امر باعث میشود دیتا در مسافتهای بسیار بسیار طولانی با پهنای باند بسیار بالا ارسال شود که این موضوع کابل single mode را تبدیل به بهترین گزینه برای ارتباطات زیرساخت، ریموت آفیس و … میکند.

در کابل multi mode قطر کابل چیزی حدود 50 تا 60 میکرون است و این امر باعث میشود که نور در فرکانسهای مختلف همزمان رد و بدل شود. این کابل جایگزین کابل شبکه معمولی میباشد و در دیتا سنترها نیز از همین نوع کابل استفاده میشود.

تفاوت انواع فیبر نوری

تفاوت اصلی این دو نوع کابل در پیاده سازی آن است. کابل single mode به تجهیزات دقیق‌تر پیچیده‌تر و گران‌تری نیاز دارد ولی در مسافتهای طولانی و برای عبور از کف دریا از این نوع کابل استفاده میشود. بریم برای بررسی چند موضوع مهم در ارتباط با یکپارچه سازی بر بستر فیبر نوری.

انواع فیبرنوری در بحث یکپارچه سازی

FTTH  چیست

خیلی از ما زمانی که به دنبال یک اینترنت پر سرعت برای خانه یا محل کار خود میگردیم با این واژه برخورد میکنیم. FTTH یا همان Fibe To The Home یعنی به جای استفاده از خطوط تلفن مسی رایج در کشور، از کابل فیبر نوری استفاده کنیم. زمانی که ما از اینترنت استفاده میکنیم، دیتای مورد نظر ما از سر تا سر دنیا از طریق فیبر نوری به دیتا سنترها و سپس به تجهیزات ISP ها ارسال میشود.

پس از آن دیتای ما از طریق فیبر نوری به مراکز مخابراتی ارسال و از مراکز مخابراتی یا به واسطه کابل مسی رایج یا اگر از اینترنت بی سیم استفاده میکنیم، از طریق امواج رادیویی به دیوایس ما ارسال میشود. در تکنولوژی FTTH مرحله آخر انتقال اطلاعات که همان کابل مسی یا امواج رادیویی است حذف میشود و به واسطه فیبر نوری به داخل منزل یا شرکت ما آورده میشود. با استفاده از مودمهای مخصوص فیبر نوری میتوانیم به سرعتهای بسیار بالایی برای اینترنت دسترسی پیدا کنیم. اما اینترنت پر سرعت تنها مزیت داشتن فیبر نوری نیست. برای اطلاع از کاربردهای بیشتر فیبر نوری باید با مهفومی به نام GPON آشنا شویم.

GPON چیست

Gigabit Passive Optical Network یک تکنولوژی است که در بحث FTTH به کار میرود. GPON یک شبکه یک به چند   point-to-multipoint است که امکان داشتن سرویس پرسرعت اینترنت، تلویزیون اینترنتی، رادیو اینترنتی، خطوط تلفن SIP و … را تنها بر روی یک رشته فیبر برای تمام ساکنین یک ساختمان فراهم میکند. با کمک این تکنولوژی نیازی نیست برای هر واحد در ساختمان یک کابل فیبر نوری از دیتا سنتر مستقیما آورده شود. موضوعی که در سیستم تلفن و اینترنت روی خطوط مسی همیشه مشکل ساز بوده و برای هر خط تلفن باید یک کابل مجزا از مرکز مخابراتی به منزل کشیده میشد.

در این تکنولوژی با یک رشته کابل و با کمک تجهیزاتی به نام splitter  با تنها یک رشته کابل فیبر نوری که از سوئیچ OLT به واحد کشیده شده میتوانیم تمامی سرویسهای مختلف برای تمامی واحدهای یک ساختمان(چه ساختمان ما یک ویلا با چندین اتاق خواب باشد و یا یک آپارتمان با ده‌ها واحد مسکونی، اداری و یا تجاری) فراهم کنیم. با کمک این تکنولوژی به راحتی میتوانیم به سرعتهایی مانند 2.5G برای دانلود و 1.5G برای آپلود دست پیدا کنیم. در اینجا بخش از چند دیوایس مختلف برای شبکه فیبر نوری مانند splitter و OLT نام  بردیم. بهتر است کمی تجهیزات مختلف برای شبکه فیبر نوری را معرفی کنیم.

GPON چیست

تجهیزات مختلف در شبکه فیبر نوری

  • ONT

ONT یا همان optical network terminal در ساختمان شما نصب میشود و وظیفه آن دریافت و تبدیل سیگنالهایی است که از OLT نصب شده در مرکز ارائه دهنده سرویس شما می‌آید. ONT سیگنالهای دریافتی توسط فیبر نوری را به سیگنالهایی قابل فهم برای روتر، سوئیچ و دیگر تجهیزات موجود در شبکه شما میکند. همچنین برخی OLT ها دارای قابلیت Wifi نیز هستند.

  • OLT

این تجهیزا در شرکت خدمات دهنده سرویس شما نصب میشود و به عنوان نوعی سوئیچ برای فیبر نوری استفاده میشود.OLT میتواند سیگنالهای مختلف از پورتها مختلف را بگیرد و آنها را به پورت مربوطه هدایت کند.

  • پچ کورد فیبر نوری

پچ کورد فیبر نوری همانطور که از اسمش  پیداست یک کابل است که دو سر آن ترمینال مخصوص فیبر نوری را دارد و برای ارتباط 2 تجهیز از طریق فیبر نوری به کار میرود.

  • Pigtail

این کابل یک نوع کابل است که یک سر آن دارای ترمینال و سر دیگر آن آزاد است. از این کابل اتصال کابل کشی انجام شده به تجهیزات استفاده میشود. سر آزاد آن با کمک دستگاهی به نام دستگاه فیوژن به اصطلاحا به کابل فیبر نوری جوش میخورد و سر آن که ترمینال دارد به تجهیزات مختلف متصل میشود.

تجهیزات مختلف در شبکه فیبر نوری

  • Splitter :

اسپیلیتر وظیفه جدا سازی سیگنالهای دریافتی از یک کابل و ارسال آن به چند کابل مختلف را بر عهده دارد. به عنوان مثال یک رشته فیبر نوری به هر طبقه ساختمان آورده می‌شود و با کمک اسپیلیتر به تعداد واحدها تقسیم میشود. استفاده از اسپیلیتر هزینه کابل کشی را از این هم که هست کمتر میکند و نیازی نیست برای هر واحد یک رشته فیبر نوری مجزا به داخل واحد کشیده شود.

 

یکپارچه سازی بر بستر فیبر نوری در ساختمان های مسکونی

یکپارچه سازی بر بستر فیبر نوری در ساختمان های مسکونی

تمامی توضیحات قبل را برای این گفتیم که به مهم ترین ویژگی استفاده از فیبر نوری در ساختمانهای مسکونی، اداری و تجاری برسیم. فیبر نوری و تجهیزات فیبر نوری که روز به روز در حال پیشرفت هستند، امکانات بی‌نظیر و جذابی را در اختیار ما میگذارند. این کار باعث کاهش مصرف چشمگیر سیمهای مسی که قیمت بالایی دارند میشود. علاوه بر کاهش همه این هزینه‌ها فضای رایزر نیز به صورت چشمگیری کاهش پیدا میکند.

علاوه بر همه اینها یکپارچه سازی بر بسترفیبر نوری امکان ارائه خدماتی همچون IPTV را برای ساکنین ساختمان میسر میکند.

نتیجه گیری

به طور کلی استفاده از فیبر نوری در ساختمانهای مسکونی، اداری و تجاری، قابلیتهای بی نظیری را در اختیار ساکنین قرار میدهد. همچنین با جایگزین کردن کابلهای رایج در ساختمان مانند: کابل شبکه، کابل تلفن، کابل آیفون تصویری، کابل تلویزون و ماهواره و … همراه با فیبر نوری، فضای رایزر مورد نیاز برای این کابلها کم میشود و میتوان از این فضا استفاده بهینه کرد. با توجه به تجربه‌های پیشین در ساختمانهای مختلف که شرکت هوشمندسازی ساختمان گوزن زرد وظیفه کابل پیاده سازی زیرساخت فیبر نوری آنها را بر عهده داشت، فضای رایز تا یک دهم کاهش یافت یعنی اگر رایز 10 متر از فضای یک ساختمان را اشغال میکند، با کمک این تکنولوژی فضای مورد استفاده برای رایزر به زیر 1 متر میرسد. با یک حساب سر انگشتی و قیمت رو به رشد ساختمان، اگر این 9 متر فضای اشغالی توسط رایز، در واحد استفاده شود سود بسیار زیادی برای سازنده ساختمان دارد. امیدواریم از نوشته یکپارچه سازی بر بستر فیبر نوری نهایت استفاده را برده باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب سایت