yellowde

از چه برندی برای هوشمندسازی ساختمان استفاده کنیم؟

از چه برندی برای هوشمندسازی ساختمان استفاده کنیم؟

آخرین پروژه‌های ما!

سرفصلهای مهم!

یکی از سوالات اصلی مردم عادی و یا سازندگان این است که از چه برندی برای هوشمندسازی ساختمان استفاده کنیم؟

خب اگر مقاله ی هوشمند سازی ساختمان در کدام مناطق به صرفه تر است را خوانده باشید،در جریان این موضوع هستید که چند وقت گذشته به دنبال خرید خانه در تهران بودم. بعد از جست و جوی زیاد بالاخره موفق به خرید خانه ای که با نیازهای من هم خوانی داشت ،شدم.

خب در واقع ،خانه ای که خریدم متاسفانه هوشمند نبود و من تصمیم به تجهیز خانه به سیستم هوشمند، داشتم.از آنجاییکه به صورت فنی و تخصصی با سیستم هوشمند سازی ساختمان آشنایی داشتم ،به سرعت و در زمان کمی برندی که با نیازهای من و خانواده ام مطابقت داشت را انتخاب کردم .

ولی از آنجاییکه این کار یک کار تخصصی است و نیاز به اطلاعات دارد و کارفرمایان به این اطلاعات نیاز دارند ،تصمیم گرفتم در قالب یک مقاله کوتاه به آن بپردازم.

در این مقاله می خواهیم راجع به  اینکه چه برندی با نیازهای کارفرما مطابقت دارد وپروسه ی نحوه ی انتخاب برند برای ساختمان ،توسط تیم گوزن زرد صحبت کنیم.

کدوم برند برای ساختمان من مناسبتر است و نیازهای من را برآورده می‌کند؟ یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که کارفرمایان عزیز در جلسه مشاوره از تیم مشاوران  شرکت گوزن زرد می‌پرسند .

کارشناسان فنی شرکت برای اینکه بهترین برند را به کارفرمایان معرفی کنند ،در ابتدا لیستی از خواسته‌های کارفرمایان را تهیه می‌کنند و مهمتر از همه بودجه کارفرما را برای هوشمند کردن ساختمان لحاظ می‌کنند. یکی از مهم‌ترین فاکتورها در بحث انتخاب برند در هوشمندسازی، اول از همه بودجه کارفرما و بعد از آن نیازها و خواسته‌هایی است که از یک خانه هوشمند دارند. تجهیزات هوشمند سازی خانه را از لحاظ کیفیت تجهیزات هوشمند و کشور سازنده این تجهیزات می توان به چند دسته تقسیم کرد .

تجهیزات و ادوات هوشمندسازی در کشورهایی مثل چین و آمریکا و قاره اروپا و آسیا تولید می شوند و به طبع نسبت به کشوری که در آنجا ساخته می‌شوند و با توجه به هزینه‌های آن کشور ،قیمت های مختلفی هم دارند.  برندهایی مثل ABB و اشنایدر ، CONTROL4،CRESTRON برندهایی هستند که نسبت به برندهای دیگر گرانتر هستند. در مقابل، برندهایی مثل TIS،G4،. ORVIBO hdl ارزانتر هستند و بازار خوبی در ایران دارند .برندABB و اشنایدر در واقع در بخش صنعتی فعال بوده اند و از حالت صنعتی به خانگی تبدیل شده است .بنابراین آپشن کمتری هم نسبت به برندهای جدیدتر دارند.

برند CRESTRON برندی است که در امریکا تولید می‌شود، بنابراین نسبت به بقیه برندها گران تر هم هست .برندهای چینی TIS و ORVIBO نسبتاً قیمت پایین تری دارند ولی بسیار باکیفیت هستند .

برندهای هوشمندسازی ساختمان

بنابراین برای انتخاب برند هوشمند سازی ساختمان با توجه به بودجه و آپشن هابی که میخواهیم، می توانیم به راحتی از بین این برندها برند مورد علاقه خود را انتخاب کرده و از آن در هوشمند سازی ساختمان خود استفاده کنیم .برندهای موجود در بازار را می‌توان به سه دسته کلی تقسیم کرد:

  • برند های اقتصادی
  • برندهای با قیمت متوسط
  • برند های گران قیمت

برند های اقتصادی را می توان برند های بیسیم دانست، برندهایی که از طریق وایرلس، کنترل سیستم های مختلف در خانه را بر عهده دارند. برندهایی مثل ،ORVIBO ،NESTECH

همانطور که از نام بیسیم می توان متوجه شد، در این سیستم دیگر نیازی به سیم کشی در ساختمان وجود ندارد . به همین خاطر هزینه ها نسبت به زمانی که هوشمند سازی بر بستر سیم کشی انجام می شود ارزانتر است.در این سیستم تمام دستگاهها و دیوایس های موجود در خانه از طریق بی سیم و وایرلس باهم در ارتباط هستند و دیگر نیازی به سیم کشی سنتی نیست.

این برندها با توجه به مبدا کشورهایی که در آن تولید می شوند نیز بسیار ارزان و فوق العاده باکیفیت هستند. به وسیله تجهیزات بیسیم این برندها ،شما می‌توانید سیستم روشنایی، سیستم سرمایش و گرمایش و سیستم صوتی تصویری هوشمند خود را تنها از طریق تلفن هوشمند خود کنترل کنید.

برندهای قیمت متوسط در واقع نیاز به زیرساخت سیمی دارند و در ساختمان باید سیم کشی شبکه برای کلید و پریزها را داشته باشیم. همچنین داشتن تابلو برق در هر واحد هم ضروری است.بنابراین با توجه به سیم کشی که در واحد باید انجام گیرد و تابلویی که باید خریده شود،هزینه هم بالاتر می رود. یکی از برندهای با قیمت  متوسط ،برندTIS است که آپشن بیشتری هم نسبت به برند ORVIBO را دارد.ازآپشن های این برند می‌توان به این نکته اشاره کرد که سیستم امنیتی زون بندی مختلفی دارد و در ساختمان میتواند زون های مختلف را تعریف کرد. برای مثال شما در یک ویلا می توانید روشنایی را در نقاط مختلف ساختمان با برنامه‌های مختلفی داشته باشید. تعریف سناریو برای روشنایی نمای ساختمان در ساعت های خاصی از روز به صورت اتوماتیک از آپشن های این برند است.

برند های گران  در واقع برند هایی هستند که بر روی بستر KNX قابل اجرا میباشند. برندهایی مثل ABB،CRESTRON،TIS

خب حالا سوال این است که knx چیست؟

knx چیست؟

Knx یک پروتکل ارتباطی بین المللی است   که بر بستر این پروتکل همه ی دستگاههای موجود در خانه به هم مرتبط می شوند.در واقع می توان knx را زبان مشترک همه ی دستگاههای موجود در خانه دانست.

هوشمند سازی بر بستر KNX خوبی های  زیادی دارد. کاربر مزایای زیادی را در این سیستم خواهد داشت ،همینطور شما آپشن های زیادی برای انتخاب خواهید داشت. از آنجایی که بسیاری از شرکت‌های مطرح دنیا تجهیزات هوشمند سازی خود را بر پایه پروتکل KNX تولید می کنند، بنابراین امکان برقراری ارتباط بین تجهیزات این شرکت ها وجود دارد و شما به راحتی می توانید از چندین برند مختلف در یک ساختمان تحت بستر KNX استفاده کنید.

برای مثال شما ملزم به استفاده از یک برند مشخص در هوشمند سازی ساختمان خود نیستید . امکان استقاده هم زمان از چند برند مختلف که جز پروتکل knx باشند وجود دارد.

 

مشتریان و کارفرمایان محترم پس از دریافت این اطلاعات از تیم فنی شرکت گوزن زرد ،به راحتی و با توجه به بودجه و نیازهای خود می توانند برند مدنظرشان را برای هوشمند کردن ساختمان خود  انتخاب کنند.

کارشناسان شرکت گوزن زرد در کنار شما هستند تا شما با خیالی راحت بتوانید نسبت به بودجه و نیازی که دارید خانه خود را هوشمند کنید و از مزایای خانه هوشمند بهره مند شوید. اگر در ارتباط با موضوع مقاله یعنی از چه برندی برای هوشمندسازی ساختمان استفاده کنیم؟ سوالی داشتید حتما آن را در قسمت نظرات بیان کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب سایت