yellowde

کنترل هوشمند ساختمان چیست؟

کنترل هوشمند ساختمان چیست؟

آخرین پروژه‌های ما!

سرفصلهای مهم!

خوشبختانه در دورانی زندگی می‌کنیم که رد پای تکنولوژی در همه جا و بین همه‌ی اقشار جامعه چه در ایران و چه در کل دنیا دیده می‌شود. دورانی است که زندگی هوشمند به مزاج ما خوش آمده و آینده را از زاویه‌ای تازه و جذاب برایمان رقم می‌زند. در این مسیر جدید، کنترل هوشمند ساختمان به عنوان نخستین گام‌های ما به سوی یک زندگی هوشمند و پیشرفته است. تکنولوژی هوشمند فراتر از مفهوم ساده تکنولوژی است و واقعیت را با عشق به دیتا و هوش مصنوعی به هم آمیخته است. بنابراین با تکنولوژی هوشمند نه تنها خانه‌ها، بلکه تمامی ابعاد زندگی مان را می‌توانیم تحت کنترل خود داشته باشیم.

زندگی این روزها دیگر مثل دوران قدیم نیست ، این روزها ما دریک زندگی پویا و هوشمند غرق شده‌ایم. با کمک تکنولوژی به راحتی می‌توان فرمان خانه و زندگی را در دست  گرفت و همه چیز را براساس میل و سلیقه، شخصی سازی کرد.

کنترل هوشمند ساختمان یکی از مهمترین و بارزترین ویژگی هوشمند سازی ساختمان است.

نحوه عملکرد کنترل هوشمند ساختمان

کنترل هوشمند ساختمان آپشنی است که هوشمند سازی ساختمان در اختیار کاربر خود می‌گذارد. در خانه هوشمند ساکنین به راحتی امکان این را دارند تا تمام تجهیزات خانه را از طریق تلفن همراه و یا تبلت شخصی ,تاچ پنل کنترل کنند. کاربران خانه هوشمند به راحتی و تنها با یک تاچ ساده از هر نقطه از دنیا به راحتی می‌توانند همه‌ی تجهیزات را در خانه خود کنترل کنند. این کنترل شامل: کنترل نورپردازی، سیستم‌های گرمایش و سرمایش، سیستم امنیتی، استخر، موتور خانه، پارکینگ، قفل درب ورودی و … می‌شود.

قابلیت اتصال تجهیزات به یکدیگر

یکی  از مهم‌ترین قابلیت کنترل هوشمند ساختمان، قابلیت اتصال تجهیزات به یکدیگر است. در خانه هوشمند تمام تجهیزات قابلیت اتصال به یکدیگر و در نهایت قابلیت کنترل شدن از راه دور را دارند. تمامی این تجهیزات را می‌توان از راه دور و از طربق موبایل کنترل کرد.

استفاده از هوش مصنوعی

یکی از اصول اساسی کنترل خانه هوشمند، اتصال به اینترنت اشیاء است. دستگاه‌ها و سنسورهای هوشمند اطلاعات را جمع‌آوری کرده و از اینترنت به عنوان وسیله‌ای برای ارسال و دریافت داده‌ها استفاده می‌کنند. در طی مدت زمان کوتاهی هوش مصنوعی رفتار کاربر را در خانه آنالیز کرده و یاد می‌گیرد و طبق آن عمل می‌کند. یادگیری وعمل کردن هوش مصنوعی بر طبق آن به این معنی است که کاربر کارهایی را که بر طبق عادت روزانه انجام می‌دهد را پس مدت کوتاهی هوش مصنوعی یاد می‌گیرد و بهطور خودکار عمل می‌کند.برای مثال کاربر هرروز راس یک ساعت مشخصی بیدار می‌شود، پرده ها را می‌کشد، دستگاه قهوه ساز را روشن می‌کند، سیستم صوتی را فعال می‌کند و … هوش مصنوعی این رفتارو عادات را یاد می‌گیرد و به صورت خودکار تمام این کارها را انجام می‌دهد.

پویایی و قابلیت انطباق دستگاه‌ها

یکی از ویژگی‌های اصلی کنترل هوشمند ساختمان، قابلیت تطبیق با شرایط مختلف است. سیستم باید بتواند با تغییرات در محیط یا نیازهای کاربر سازگاری پیدا کند و به صورت پویا و هوشمند عمل کند.

سنسورها

سنسورها در ساختمان‌های هوشمند نقش برجسته‌ای دارند. اطلاعات مختلف را از محیط می‌گیرند وپس از آنالیز کردن آنها،رفتار مناسب را انجام می‌دهند.

با توجه به قابلیت‌هایی که کنترل هوشمند ساختمان داراست، مزایای بسیاری هم برای ساکنین ساختمان به همراه دارد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

مزایای کنترل هوشمند ساختمان برای ساکنین

 

سیستم کنترل هوشمند ساختمان برای ساکنین

 

صرفه جویی در مصرف انرژی

یکی از برترین مزایای کنترل هوشمند ساختمان، صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. سیستم‌های هوشمند مانند ترموستات‌های هوشمند و نورپردازی قابل کنترل، به بهینه‌سازی مصرف انرژی کمک می‌کنند و در نتیجه، هزینه‌های انرژی کاهش می‌یابد.

ارتقا کیفیت زندگی ساکنین

کنترل هوشمند ساختمان به کاربران امکان می‌دهد تا از راه دور و با سهولت بیشتری بر روی محیط خانه‌ی خود نظارت داشته باشند. این امکان باعث افزایش راحتی و ارتقاء کیفیت زندگی ساکنین می‌شود.

 

ایجاد امنیت برای ساختمان

سیستم‌های امنیتی هوشمند از طریق دوربین‌ها، سنسورها و اعلان‌های هوشمند افراد را از وضعیت ساختمان مطلع می‌کنند. بنلبراین همین مسئله، اطمینان از آرامش و امنیت کاربران را در ساختمان افزایش می‌دهد.

کاهش هدررفت منابع در ساختمان

با استفاده از کنترل هوشمند ساختمان، هدررفت منابع از جمله انرژی، آب، و سایر منابع محدود کاهش می‌یابد. سنسورها و دستگاه‌های هوشمند به طور دقیق مصرف منابع را نظارت می‌کنند و هدررفت را به حداقل می‌رسانند.

ارتقاء بهره وری از منابع در ساختمان

این سیستم‌ها به کاربران امکان مدیریت هوشمندانه تجهیزات و دستگاه‌های مختلف را می‌دهند.

با توجه به مطالبی که در خصوص کنترل هوشمند ساختمان ارائه شد،می‌توان چنین نتیجه گرفت که کنترل هوشمند ساختمان نه تنها به بهینه‌سازی عملکرد و مصرف منابع کمک می‌کند بلکه به کاربران احساس آرامش و اطمینان در زندگی روزانه خود را می‌بخشد.

اگر شما هم با خواندن این مقاله درصدد هوشمند سازی ساختمان خود هستید، می‌توانید برای مشاوره رایگان با کارشناسان فنی شرکت گوزن زرد تماس بگیرید. همچنین می‌توانید از شوروم شرکت بازدید کرده و از نزدیک با تجهیزات هوشمند سازی و برندهای مختلف آشنا شوید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب سایت