yellowde

سیستم آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند

آخرین پروژه‌های ما!

سرفصلهای مهم!

سیستم آبیاری هوشمند چیست و چگونه در آبیاری گیاهان به ما کمک می کند؟ امروزه همه ی افراد بطور کلی دارای تلفن هوشند، تلویزیون هوشمند و شاید ساعت هوشمند و حتی خانه ی هوشمند هستند، به نظر میرسه همه چیز داره به سمت هوشمند سازی پیش  میره پس چرا به این لیست سیستم آبیاری هوشمند رو اضافه نکنیم؟

بدون آبیاری بهینه، فضای سبز و یا حتی زمین کشاورزی شما سرسبز و شاداب و پر از محصول نمی شود. آب یکی از منابع با ارزش برای ما و نسل های آینده بشریت محسوب می شود

از آنجایی که همه ی ما مطلع هستیم دنیا با بحران آب مواجه هست و یکی از بزرگترین مشکلات بشریت برای نسل های آینده می باشد، کوچکترین کمکی که همگی ما میتوانیم برای نسل های آینده کنیم صرفه جویی در مصرف آب می باشد،سهمی که ما در حفظ بقا فرزندانمان داریم و  از ارکان مسئولیت اجتماعی همگی ما محسوب می شود.

اولین قدم را همیشه باید خودمان برداریم تا بتوانیم دنیا را جایی بهتر برای فرزندان و نسل های آیندمان کنیم،با توجه به مبحث مطرح شده در محل زندگی خودمان می توانیم استفاده از آب را به حداقل برسانیم و همین امر را به کودکانمان نیز آموزش دهیم،حتما برایتان این سوال پیش آمده که صرفه جویی در مصرف آب و آموزش آن به نسل های بعدی چه ارتباطی با هوشمندسازی ساختمان می تواند داشته باشد.

دراین مقاله سعی بر این است تا این موضوع را بررسی کنیم.

صرفه جویی در هزینه ها با سیستم آبیاری هوشمند

یکی از مهمترین مزایای سیستم آبیاری هوشمند صرفه جویی در مصرف آب و صرفه جویی در هزینه ی قبوض مصرفی شما می باشد،در اینجا می توان یک مقایسه ساده را مطرح کرد، تفاوت آبیاری به شیوه سنتی که توسط باغبان صورت می گرفت و سیستم آبیاری هوشمند که با تعریف سناریوهای مختلف صورت می گیرد.

در آبیاری سنتی مقدار آب مصرفی که برای آبیاری گل و گیاهان استفاده می شود بسیار زیاد است و حدود 50 درصد از آبی که برای آبیاری استفاده می شود، هدر می رود و اصلا میزان مصرف آب قابل مقایسه با سیستم آبیاری هوشمند نم یباشد. شما می توانید با تعریف چندین سناریو گیاهان خود را تنها با لمس یک کلید در تلفن همراه هوشمندتان آبیاری کنید و از هدر رفت آب مصرفی با کارگذاشتن سنسور جلوگیری کنید. همین امر باعث می شود تا از آبیاری بیش از حد گیاهان جلوگیری شود که باعث طراوت و شادابی گل و گیاهانتان می شود.

نحوه آبیاری هوشمند

 

نحوه آبیاری هوشمند

 

در آبیاری سنتی بصورت همزمان به تمامی گل و گیاهان آب داده می شود که در طولانی مدت باعث خراب شدن گیاهان می شود، همانطور که می دانید میزان و تعداد دفعات آبیاری هر گیاه با گیاه دیگری متفاوت است که در آبیاری سنتی به این مساله کوچکترین توجهی نمی شود. در سیستم آبیاری هوشمند شما این قابلیت را دارید تا برای هر گیاه ساعت و تعداد آبیاری مشخصی را تعیین کنید تا سیستم آبیاری بصورت خودکار شروع به آبیاری گیاهان نماید و همین امر باعث افزایش طول عمر گیاهان و طراوت و شادابی آنها می شود.

یکی دیگر از مزایای سیستم آبیاری هوشمند نیز توجه به آب و هوا میباشد که با اتصال به پایگاه داده های آب و هوایی محل زندگی شما آبیاری گیاهان را با توجه به اب و هوای منطقه،میزان رطوبت هوا،وزش باد و غیره انجام میدهد.

نکته ی دیگری که باید بدان توجه داشت این است که اگر در مرحله ساخت و ساز هستید و هنوز فضای مخصوص به گیاهانتان را گل کاری نکرده اید بهتر است تا ادوات مخصوص به سیستم ابیاری هوشمند را در زیر زمین کار بگذارید و این کار را برایتان راحتر میکند ولی اگر بعد از گل کاری احساس نیاز به سیستم ابیاری هوشمند را کردید هنوز هم دیر نیست و متخصصان خانه هوشمند گوزن زرد میتوانند راهنما و کمک شما باشند تا بتوانید سیستم آبیاری هوشمند را تعبیه کنید بدون کوچکترین آسیبی به گیاهانتان که همین کار هم باعث میشود که همیشه فضای سبز زیبایی پیش رویتان باشد و از داشتن ل و گیاهانتان لذت کافی را ببرید.

آبیاری دقیق

از دیگر مزایای آبیاری هوشمند، آبیاری دقیق میباشد، آبیاری دقیق از هدررفت آب بشدت جلوگیری بعمل می آورد و این از نقاط قوت آبیاری بدین شیوه است. آبیاری هوشمند نه تنها برای خانه ها و ویلاهای مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد از طرفی در زمین های کشاورزی نیز بسیار کاربردی می باشد و  هم بسیار سودمند است. آبیاری دقیق و بصورت هوشمند فواید بسیاری به همراه دارد و باعث رشد بهتر گیاهان می شود.

صرفه جویی در زمان و آب مصرفی

از دیگر مزایای سیستم هوشمند آبیاری، صرفه جویی در وقت می باشد که کمک بسیاری در جهت مدیریت زمان به کاربر خود می دهد و شما براحتی زمانی را که برای آبیاری گیاهانتان صرف میکردید را صرف کارهای مهمتر می کنید و سیستم براحتی آبیاری را با دقت زیادی انجام می دهد. سیستم آبیاری هوشمند حدودا 25 % تا 50% در مصرف آب صرفه جویی می کند.

از دیگر مزایای سیستم آبیاری هوشمند می توان به این اشاره کرد که در این روش گیاه از ریشه آبیاری میشود و همین امر باعث رشد بهتر گیاه می شود. گیاه شما در بهترین زمان و از بهترین نقطه آبیاری میشود.

یکی دیگر از مسایلی که بایستی بدان توجه داشت این است که مهم نیست که ویلای شما در کدام منطقه آب و هوایی قرار دارد، در منطقه گرمسیری هستید یا منطقه سردسیری قرار دارد، سیستم آبیاری هوشمند بدون کوچکترین وقفه ای گیاهان را آبیاری می کند و تمام شرایط برای بهترین رشد را برای گیاهان فراهم می کند.

از دیگر مزایایی که می توان بدان اشاره کرد، بحث آب سنگین و تصفیه نشده چاه است که عموما برای آبیاری گیاهان استفاده میشود که در رشد گیاهان تاثیر عکس می گذارد در حالیکه شما زمانی که سیستم آبیاری را به تکنولوژی هوشمند تجهیز کنید، دیگر مشکلات مربوط به سختی آب و ناخالصی های آب و رسوبات را نخواهید داشت. به وسیله تکنولوژی آبیاری هوشمند شما گیاهان سالمتری را خواهید داشت.

آیا خرید سیستم آبیاری هوشمند به صرفه است؟

آیا خرید سیستم آبیاری هوشمند به صرفه است؟

 

با سیستم آبیاری هوشمند شما دیگر چالشهایی که یک فرد عادی و یا حتی یک باغبان خبره دارد را نخواهید داشت. در دنیای ماشینی امروزه که ثانیه ها هم برای همگان دارای ارزش میباشد تکنولوژی به کمک شما می آید تا دیگر هیچ نگرانی نه از جهت هزینه های اضافی داشته باشید و نه نگران هدر رفتن زمان خود باشید ،شاید در اینجا این سوال برایتان پیش بیاید که خب هزینه ی یک باغبان معمولی کمتر از سیستم آبیاری هوشمند می باشد ولی شما باید این نکته را مدنظر داشته باشید که چنین هزینه هایی همیشه ارزش افزوده بهمراه دارد. شما در ابتدا یک هزینه ی کلی را متقبل میشوید ولی در طولانی مدت با صرفه جویی در دیگر هزینه ها، تمام هزینه ها به شما برمیگردد و ارزش ملکتان هم بیشتر میشود و علاوه بر همه ی اینها نیز آسایش و رفاهی که به همراه دارد بسیار با ارزش است.

آبیاری قطره ای یک تکنولوژی قدرتمند در این زمینه می باشد که هدررفت آب را تا 50% کاهش میدهد که این رقم بسیار چشمگیر میباشد و دوستداران و فعالان محیط زیست به این مساله توجه خاصی دارند و همه ی ما بایستی به این نکته توجه داشته باشیم که زندگی نسل های آینده در دستان ماست و ما باید بیشترین تلاش را در جهت حفظ منابع طبیعی داشته باشیم ..

مزیتی که سیستم آبیاری هوشمند داراست این است که قبل از آبیاری گیاهان درجه سختی آب،شرایط آب و هوا،شرایط خاک ،دمای محیط و چندین آیتم دیگر را مورد بررسی قرار می دهد تا آبیاری در بهترین و ایده آل ترین شرایط صورت بگیرد.

سیستم ابیاری هوشمند دارای چندین سنسور برای آبیاری می باشد از قبیل سنسور خاک،سنسور دما،سنسور رطوبت و غیره که آبیاری را بر اساس منطقه جغرافیایی و همچنین شرایط زمینی که دارا می باشید برایتان انجام میدهد.

 

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب سایت