yellowde

تفاوت هوشمند سازی سیمی و بی سیم

تفاوت هوشمند سازی سیمی و بی سیم

آخرین پروژه‌های ما!

سرفصلهای مهم!

اکثرکارفرماها در جلسه­ ی مشاوره ای که باهم داریم اولین سوالی که از تیم فنی شرکت هوشمندسازی ساختمان گوزن زرد می­پرسند این است: تفاوت هوشمند سازی سیمی و بی سیم چیست؟

خب ما در این مقاله سعی داریم تا جوابی را که تیم فنی شرکت گوزن زرد به کارفرمایان محترم می­دهند را در قالب یک مقاله ارایه کنیم. تا اگر سوال شما هم هست، به این سوال پاسخ داده شود.

خانه­ ی هوشمند جایی ست که کنترل تمام دستگاهها از طریق یک پنل و یا موبایل هوشمند صورت می­گیرد و دیگر هیچ نیازی به کنترل دستی ندارید. تمام دستگاه ها به یک کنترلر وصل می­ شوند و از طریق آن شما دسترسی به تمام دیوایس ­ها را دارید. به راحتی و از راه دور می­‌توانید کنترل دستگاهها را در دست داشته باشید. امنیت و آسایش از دیگر ویژگی ­هایی ست که خانه­ های هوشمند نسبت به خانه ­های سنتی برای کاربران خود به ارمغان آورده اند. یک مثال ساده را در اینجا تصور کنید.

فرض کنید شما هوشمند سازی ویلا انجام داده اید. شما برای سفر از خانه خارج شده اید در نیمه­ ی راه متوجه می­شوید که گاز را خاموش نکرده­ اید. خب اگر شما دارای یک خانه ­ی سنتی هستید که همان فرمان را باید برگردید و گاز را خاموش کنید،باید امیدوار باشیم تا خیلی از خانه دور نشده باشید. چون خسارات ناشی از آتش سوزی جبران ناپذیرند.

در خانه­­ های هوشمند ولی شما دیگر این دردسرها را ندارید، به راحتی و با لمس یک دکمه می­توانید گاز را خاموش کنید و با خیال راحت به راه خود ادامه دهید و از سفر خود لذت ببرید.

خب سوال اساسی اینجاست که بدانیم این سخت افزارها و نرم افزارها بهتر است به صورت سیمی بهم متصل باشند و یا بی سیم؟

در اینجا باهم نگاهی به هوشمند سازی سیمی و بی سیم می ­اندازیم تا درک بهتری نسبت به این دو روش داشته باشیم.

هوشمند سازی سیمی

هوشمند سازی سیمی

هوشمند سازی سیمی احتیاج به بستری دارد تا بتواند در آن بستر سیم کشی انجام شود. در این روش از هوشمند سازی ساختمان از بستر knx و modbus استفاده می­شود. حال اگر می خواهید اقدام به هوشمند سازی ساختمان اداری کنید این قسمت را با دقت مطالعه کنید.

خب سوال دیگری که پیش می­ آید این است که knx چیست و چه کارهایی را در ساختمان هوشمند انجام می­ دهد.

سیستمی که امکان هماهنگی و یکپارچه سازی طیف وسیعی از دیوایس ­هایی که در خانه هستند را تنها به وسیله­ ی یک نرم افزار یکپارچه به کاربر خود می­دهد. این  سیستم را می­توان زبان مشترک تمام دیوایس­های موجود در خانه دانست. در واقع این سیستم یک استاندارد بین المللی است که برای اتوماسیون­ های خانه هوشمند و ساختمان های هوشمند استفاده می­شود. در برنامه نویسی خانه­ های هوشمند برای اتصال بین دستگاههای مختلف نیاز به یک زبان مشترک داریم تا از طریق آن این دستگاهها به یکدیگر متصل شوند و بتوانند باهم کارکنند. این زبان مشترک پروتکل knx است که سیستم­های امنیتی،اعلان حریق،سرقت،دوربین مداربسته و دزدگیر و غیره را در خانه­های هوشمند کنترل می­کند.

عملکرد knx باعث کاهش مصرف انرژی و استفاده بهینه از انرژی در این ساختمان­ها می­شود. جالب اینجاست که روشنایی ساختمان ،گرمایش و سرمایش ساختمان و دوربین­های امنیتی ساختمان هم توسط این سیستم کنترل می­شود.

هوشمند سازی سیمی با knx و tis

کابلknx در ساختمان نصب می­شود و مابقی بخش ها از طریق کابل به این مرکز وصل ­می­شوند. تمام اطلاعات و داده­ ها از این طریق به تلفن هوشمند شما و یا لپ تاپ شما وصل می­شود وبه راحتی تمام دیوایس­ها قابل کنترل از راه دور می­شوند.

پروتکل modbus هم یکی از پروتکل های باز ارتباطی  قدیمی و محبوب است که برای اتوماسیون خانگی و وصل کردن دستگاه­های مختلف در خانه مورد استفاده قرار می­گیرد. برای آشنایی با هوشمندسازی tis این نوشته به شما کمک می کند.

هوشمند سازی بی­سیم

سوال دیگری که کارفرماها از تیم گوزن زرد می­پرسند راجع به هوشمند سازی ساختمان­های سنتی­است و اینکه امکان هوشمند کردن آنها وجود دارد یا خیر؟

بله با هوشمند سازی بی­سیم دیگر نیازی به سیم کشی در ساختمان نیست و از طریق وای فای تمام دیوایس­ها به یکدیگر وصل می­شو­ند. ارتباط تمام اجزا و دستگاه­هایی که در خانه هستند به صورت وایرلس و بی­سیم است و سیم کشی به صورت سنتی نقشی در اینجا ندارد.

از مزایای هوشمند سازی بی­سیم هم همین است که شما هزینه­ ی بیشتر بابت سیم کشی و کابل کشی همانند هوشمند سازی سیمی نخواهید داشت.

همچنین در ساختمان­های قدیمی هم به راحتی و بدون کوچکترین نگرانی از تخریب و سیم کشی مجدد میتوان هوشمند سازی بی­سیم را انجام داد.

خب حالا وقت مقایسه هوشمند سازی سیمی و هوشمند سازی بی­سیم است و بررسی مزایا و معایب هرکدام از این روش­ها.

مزایا و معایب هوشمند سازی سیمی

در هوشمند سازی سیمی مصرف سیم و کابل نسبت به بی­سیم بیشتر است.

هزینه­ی سیم کشی و کابل کشی طبیعتا از بی­سیم بیشتر است.

مزایا و معایب هوشمند سازی سیمی

در این نوع از هوشمندسازی امکان هک شدن سیستم وجود ندارد و هک شدن حتما باید به صورت دستی و فیزیکی انجام شود.

سرعت بالا از مزایایی است که این سیستم نسبت به سیستم بی­سیم دارد.

در زمان ساخت و ساز ساختمان یا بازسازی آن، هزینه سیم کشی برای اتوماسیون خانه در مقایسه با هزینه سیم کشی برق برای خود خانه بسیار ناچیز است. به خصوص که سیم کشی برای اتوماسیون می تواند مجراها را با سیم کشی برق خانه به اشتراک بگذارد. سیم کشی تنها یک حلقه سیم است که در سراسر اتاق کشیده شده است. بنابراین هزینه سیم کشی و یا نیروی کار مانع بزرگی در سیستم های سیمی نیست.

هوشمند سازی سیمی خللی را برای شما در آینده ایجاد نخواهد کرد. اگر به هر دلیلی بعد از گذشت زمان شما منصرف شوید و بخواهید سیستم بی­سیم را جایگزین سیستم قبلی کنید،به راحتی امکان این کار هست.

سیستم های سیمی نسبت به سیستم بی­سیم قابل اعتمادتر است. در این سیستم معمولاً از کابل‌های محافظ استفاده می‌کنند و هیچ تداخلی برای سیگنال‌هایی که در آنها حرکت می‌کنند وجود ندارد.

تحقیقات نشان می دهد که حدود 50 درصد از کاربران برای برآوردن نیازهای امنیتی و ایمنی خود از اتوماسیون استفاده می کنند. سیستم های شبکه سیمی، با حداقل احتمال تداخل از منابع خارجی، احتمال پارازیت و نیاز به تعویض مکرر باتری حسگر را ندارند.همین امر باعث گرایش کاربران به سمت هوشمندسازی سیمی است.

 

مزایا و معایب هوشمند سازی بی­سیم

مزایا و معایب هوشمند سازی بی­سیم

دراین سیستم مثل سیستم سنتی دیگر نیازی به سیم کشی وجود ندارد.

نیاز به کابل و پریز ندارد.

نصب آن آسان و ساده است.

به راحتی و بسیار ارزان قابل ارتقا است.

صرفه جویی در مصرف انرژی می­کند.

احتمال هک شدن وجود دارد.

کارایی سیستم به سرعت اینترنت بستگی دارد و با وجود سرعت بالای اینترنت کارایی سیستم هم افزایش پیدا می­کند.

در سیستم بی­سیم ،اینترنت جز جدایی ناپذیر سیستم است و با قطع شدن آن همه­ی دستگاهها قطع می­شوند.

سیستم هوشمند سازی بی­سیم امنیت پایین تری نسبت به سیستم هوشمند سازی سیمی دارد.

سرعت در این سیستم نسبت به سیستم سیمی پایین تر است.

در این مقاله سعی کردیم تا با توضیحات مختصری شما را با مبحث هوشمند سازی سیمی و بی­سیم و تفاوت های آن آشنا کنیم . همینطور برای خرید محصولات اورویبو می توانید از این مسیر اقدام فرمایید.

با توجه به توضیحاتی که داده شد هر کدام از سیستم­ها مزایا و معایب خود را دارند. و با توجه به خانه وشرایط کارفرما می­توان با مشاوره متخصصین شرکت خانه هوشمند گوزن زرد بهترین تصمیم را برای هوشمند کردن محل زندگی و کار شما در نظر گرفت. امیدواریم مقاله تفاوت هوشمند سازی سیمی و بی سیم به شما کمک کرده باشد.

 

منابع:

https://www.buildtrack.in/blog/wired-vs-wireless-home-

https://www.atamate.com/atamate-blog/wired-or-wireless-which-system-is-right-for-your-smart-home

 

 

 

 

 

 

 

 

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب سایت