yellowde

حجم مارکت هوشمند سازی ساختمان

حجم مارکت هوشمند سازی ساختمان

آخرین پروژه‌های ما!

سرفصلهای مهم!

شاید شماهم بعنوان سازنده ساختمان، مهندسین معمارو برقکاران محترم پروژه های ساختمانی و یا حتی همکاران محترم در حوزه هوشمند سازی ساختمان مثل ما کنجکاو شده باشید. تا اطلاعاتی را درباره حجم مارکت هوشمند سازی ساختمان در ایران، به دست آوردید.با توجه به اینکه اطلاعات جامع ودقیقی درباره حجم مارکت هوشمند سازی ساختمان در ایران وجود ندارد،تصمیم گرفتیم تا در قالب یک مقاله به برآورد حجم مارکت هوشمند سازی ساختمان بپردازیم.

همانطور که می‌دانید مارکت هوشمند سازی ساختمان مارکت نوپایی در کشور است ولی در عین حال برای کاربران جذابیت دارد و همینطور مارکت رو به رشدی هم هست.به طور تخمینی بر حسب تجربه می‌توان گفت 5 تا 8 درصد از ساختمان هایی که در کل کشور ساخته می‌شوند تا به امروز به تکنولوژی هوشمند مجهز شده اند .اما به طور دقیق ومفصل در ادامه مقاله به بررسی حجم مارکت هوشمند سازی ساختمان در ایران خواهیم پرداخت.

برای برآورد دقیق حجم مارکت هوشمند سازی در ایران در ابتدا باید به جواب این سوالات برسیم که تعداد ساخت وساز در کل ایران در سال چقدر است؟سپس برای نتیجه گیری دقیق تر، بایستی به صورت موردی ،ساخت وساز در کلانشهرهای کشور را بررسی کنیم.سوال بعدی که باید به جواب آن دست پیدا کنیم پیدا کردن مناطقی است که بیشترین حجم هوشمند سازی ساختمانها را در آنجا داریم.
ودر آخر هم اینکه در سال بطور کلی، چند جواز ساخت صادر می‌شود ودر نهایت چند درصد از این جوازها منجر به ساخت وساز می‌شوند؟
بعد از رسیدن به آمار مربوط به ساخت وسازها باید ببینیم بطور دقیق چند درصد از این ساختمانها در شهرهای مختلف ایران مجهز به تکنولوژی هوشمند شده اند و چند درصد از ساختمانها در حالت سنتی خود هستند.

تخمین تعداد ساخت و ساز در کشور

طبق داده های مرکز آمار ایران هر ساله حدود 280000 واحد مسکونی در کل کشور ساخته می‌شود.با توجه به تورم اقتصادی که در ایران وجود دارد و همینطور پایین آمدن قدرت خرید مردم، ساخت و ساز هم دچار رکود شده است.
تورم موجود باعث افت 20 درصدی ساخت وساز طی ده سال گذشته در کل کشور شده است .به طور میانگین حدود 330 تا 350 هزار واحد مسکونی در شهرهای مختلف کشور در سال مجوز ساخت می‌گیرند و در نهایت هفتاد درصد آنها موفق به ساخت می‌شوند.

 

تخمین تعداد ساخت و ساز در کشور

تخمین تعداد ساخت وساز در کلانشهرها

طبق داده های مرکز آمار ایران ،در سالهای گذشته بخش قابل توجهی از ساخت و سازها درکلانشهر تهران بوده است و شهرهای اصفهان و شیراز در رتبه ی بعدی قرار داشته اند.شهر یزد هم کم ترین تعداد ساخت وساز را در کل کشور به خود اختصاص داده است.اما در سال جاری ساخت و ساز ساختمان دراستانهای خراسان رضوی و فارس و اصفهان از کلانشهر تهران پیشی گرفته اند.
کلانشهر تهران حدود 15 درصد از جمعیت کل کشور را در خود جای داده است.سالانه حدود 5300 پروانه ساخت برای تهران صادر می‌شود.بطور کلی ساختمانهای تهران چیزی حدود 65000 واحد تخمین زده می‌شود و سالانه به 150 هزار واحد دیگر هم نیاز دارد.
مناطق 22 ، 21و9 تهران بیشترین جمعیت را در خود جا داده اند و بالطبع ساختمانهای بیشتری هم در این مناطق وجود دارند.
نکته دیگری که میتوان به آن اشاره کرد این است که صدور پروانه ساخت در مناطق 1 و 3 در تهران کم شده ودر منطقه 18 تهران چهار برابر قبل شده است.
طبق گزارش فارس نیوزدر سال گذشته برای منطقه یک جواز 296 ساختمان ،برای منطقه دو جواز 372 ساختمان و برای منطقه 3 جواز 255 ساختمان صادر شده است.

کدام مناطق کشور بیشترین حجم از ساختمانهای هوشمند را در خود جای داده است؟

با توجه به تجربه ده سال فعالیت در حوزه هوشمند سازی ساختمان،بیشترین مناطقی که هوشمند سازی ساختمان را داشته اند،مناطق شمال شهر تهران و مناطق مرفه نشین بوده‌اند.از آنجاییکه در گذشته هوشمند سازی ساختمان یک آپشن خاص ولوکس در بین مردم جا افتاده بود ،هوشمند سازی ساختمانها در مناطق خاصی صورت گرفته است.همینطور مالکین این ساختمانها ،ویلاهای خود را هم در اقصی نقاط کشورمجهز به تکنولوژی هوشمند کرده اند.در حالیکه این روزها این صنعت دیگر صنعتی خاص و لوکس ومختص قشر خاصی از مردم نیست.با پیشرفت تکنولوژی و عجین شدن آن با زندگی مردم،شرکت های تجهیزات هوشمند سازی ساختمان، تجهیزات با قیمت مناسب وبا همان کارایی و کیفیت را تولید کرده اند .بنابراین تمام اقشار جامعه می‌توانند از مزایای خانه هوشمند با بهترین قیمت بهره ببرند.
همینطور هوشمند سازی ساختمان تاثیرات مثبت زیادی در زمینه کاهش مصرف انرژی و مواردی از این دست دارد که کاربران بیشتری را جذب این صنعت کرده است.
با توجه به جا افتادن این صنعت در بین مردم در سالهای اخیر شاهد هوشمند سازی ساختمان در بیشتر مناطق تهران بودیم.بعنوان مثال ما بعنوان شرکت هوشمند سازی ساختمان، سال گذشته پروژه ای در نازی آباد تهران هم داشته ایم.
با توجه به مشاهدات،در طی سالهای اخیر حاشیه سود سازندگان به شدت کاهش داشته است و سازندگان ترجیح می‌دهند تا واحدهای ساخته شده وآماده تحویل خود را بعنوان مستغلات خود نگه می‌دارند تا بتوانند از سرمایه خود محافظت کنند و دچار ضرر نشوند.
یکی از آپشن هایی که سازندگان برای ارتقا ساختمان خود می‌توانند استفاده کنند،هوشمند کردن ساختمانشان است.با وجود رکودی که در بازار وجود دارد با هوشمند کردن ساختمان خود به راحتی می‌توانند ساختمان هوشمند خود را در زمانی کمتر و با قیمتی بالاتر نسبت به قیمت منطقه به فروش برسانند.ساختمان هوشمند هم برای ساکنین خود جذابیتهایی دارد که آنها را ترغیب به خرید از سازندگان خواهد کرد.

خلاصه مقاله حجم مارکت هوشمند سازی ساختمان

با توجه به توضیحاتی که در بالا داده شد حدود 850 ساختمان در مناطقی که پتانسیل هوشمند سازی دارند جواز ساخت وساز گرفته اند.به طور میانگین و با احتساب هر ساختمان با 5 واحد مسکونی ،4250 واحد مسکونی در این مناطق وجود دارد.

بهطور کلی هزینه هوشمند سازی ساختمان برای هر واحد آپارتمان بسته به نیاز کاربران چیزی حدود 1000 تا 2000 دلار هزینه در بردارد.

اگر چیزی حدود 8 درصد از این ساختمانها هم تصمیم به هوشمند سازی ساختمان خود بگیرند،حجم مارکت هوشمند سازی در تهران را چیزی حدود 3 میلیون دلار می‌توان تخمین زد. همینطور حجم مارکت کل ایران را هم چیزی حدود 3 میلیون دلار می‌توان تخمین زد.

با توجه به آمار و ارقام مربوط به مارکت هوشمند سازی ساختمان میتوان چنین نتیجه گرفت که 5 تا 8 درصد از ساختمانهای موجود مجهز به تکنولوژی هوشمند هستند و پتانسیل بسیار زیادی در هوشمند سازی 90 درصد مابقی ساختمانها در سراسر کشور وجود دارد.

خب هر سازنده ای بسته به تعداد واحدهای در حال ساخت خود می‌تواند هزینه هوشمند سازی ساختمان را هم در بودجه خود لحاظ کند . هوشمند کردن ساختمان قطعا برای سازندگان ارزش افزوده به همراه دارد و در مدت کوتاهی بعد از آماده شدن ساختمان به راحتی و با قیمت بالاتری نسبت به منطقه به فروش برساند.همین امر باعث میشود تا سرمایه ی سازندگان ساختمان همیشه در گردش باشد و دچار رکود نشوند.
اگر شما هم قصد هوشمند کردن ساختمان خود را دارید به راحتی می‌توانید اطلاعات تماس خود را در صفحه تماس با ما بگذارید تا کارشناسان فنی شرکت در اولین فرصت با شما در تماس باشند. و با گرفتن مشاوره رایگان از کارشناسان شرکت هوشمندسازی ساختمان گوزن زرد بهترین تصمیم را برای سرمایه وساختمان خود بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جدیدترین مطالب سایت